اختصاصی عیال | خرید تخم‌مرغ‌ها با تم هاچ‌بک – عیال


کلاس هاچ‌بک‌های کوچک شهری با ابعادی ۳۰۰ هزار دستگاهی پذیرای شش خودروی ۳۵ تا ۵۰ میلیونی است. کدام خودرو بهترین گزینه ممکن برای انتخاب در این کلاس است؟

عیال | با ابعادی نزدیک ۵۰۰ هزار دستگاه، یکی از مهم‌ترین کلاس‌های خودرویی بازار ایران است. این کلاس به عنوان یکی ازبزرگترین بخش‌های بازار ایران میزبان هفت خودروی مختلف است که به دلیل گستردگی، تنوع و جاذبه، خریدارانی متنوع را از قیمت ۲۵ تا ۵۵ میلیون تومانی را به سمت خود جذب کرده و اغلب با دست پر آنها را بدرقه می‌کند. ایرانی‌ها از زمان ورود سیتروئن ییان و سپس رنو۵ همیشه هوای هاچ بک های فرانسوی را داشته‌اند و به خوبی از محصولاتی در این کلاس استقبال کرده اند اخیرا اما حضور تعداد انبوهی خودروی چینی موجب شده قاعده بازار به هم بخورد و رقابت در این رده به سطح بالایی برسد. عیال در یک گزارش جالب به بررسی نقاط ضعف و قوت، سطح کیفیت و ارزش خرید هر یک از این هفت اتومبیل پرداخته است. به نظر شما کدام مدل بهترین انتخاب ممکن در این کلاس است.

تیبا ۲
نمره کلی : ۲۵/۳ از ۵
نمره کیفی: ۳ از ۵
نمره کارایی: ۴ از۵
نمره زیبایی: ۳ از۵
نمره هندلینگ: ۳ از ۵
ضعف‌ها : کیفیت ساخت خودرو مثل ایمنی‌اش واقعا خوب نیست و آشکارا در بیرون و درون اتاق می‌توان به استفاده از انبوه مواد آزاردهنده اشاره کرد.
نقاط قوت: تنها خودروی ایرانی این گروه هفت نفره است که فاصله قیمتی زیادی با باقی خودروهای رقیب داشته و پس از پژو ۲۰۶ پرفروش‌ترین هاچ‌بک بازار ایران است. مهم‌ترین ویژگی‌اش همین ارزانی و البته سهولت نگه‌داری است. در ضمن گنجایشی مشابه پژو ۲۰۶ داشته و مصرف سوخت مناسبی دارد. تیبا اگر به لحاظ طراحی بهبود یافته، ایمنی‌ بدنه‌اش ارتقا یابد و سطح تزئینات داخلی‌اش با بهبود همراه شود ، شانس بسیاری برای کسب سهم بیشتر در این کلاس فشرده، جذاب و پررقابت دارد. سایپا اگر در نسل آینده فکری هم به حال موتور و گیربکس تیبا ۲ بکند کار بزرگی انجام داده است.

برلیانس اچ ۲۲۰
نمره کلی : ۳۷/۳ از ۵
نمره کیفی: ۳ از ۵
نمره کارایی: ۴ از۵
نمره زیبایی: ۳ از۵
نمره هندلینگ: ۵/۳ از ۵
ضعف‌ها : مهمترین مشکلی که دارد طراحی خاص بدنه و ناشناخته بودنش است. در مقایسه با قیمت بالایش، امکانات کمی داشته و ایمنی بالایی هم ندارد.
نقاط قوت: سال۹۶ توانست بیش از ۵ هزار دستگاه فروش داشته باشد و مجموعا با نمونه سدان سهمی بالغ بر ۱۲ هزار دستگاه را از این کلاس به دست آورد. با این حال اتاقی مدرن و جالب، سواری راحت و پایداری نسبتا خوبش باعث شده تا برخی خریداران را به سمت خود جذب کند. اچ ۲۲۰ که به لحاظ ابعاد بیش از۲۰ سانتی‌متر از ۲۰۶ و ۲۰۷ بزرگتر است، گنجایش مناسب‌تری در قیاس با دوقلوهای پژو داشته و نسبت به ساندرو نیز کابین بزرگتری دارد.

رنو ساندرو
نمره کلی : ۵/۳ از ۵
نمره کیفی: ۴ از ۵
نمره کارایی: ۵/۴ از ۵
نمره زیبایی: ۳ از۵
نمره هندلینگ: ۵/۳ از ۵
ضعف‌ها : بزرگترین ضعفش طراحی بیرونی و نیز استفاده از قطعات ارزان قیمت در فضای داخلی است. آپشن خاصی نداشته و جاذبه خریدش برای جوانان کم است.
نقاط قوت: ساده، راحت، ایمن و کم‌مصرف. اینها تمام چیزی است که باید یک خودروی شهری کوچک ارائه کند و ساندرو هم این ویژگی ها را در حد اعلا دارد. به لطف موتور و گیربکس خوبش هم سریع و نرم، و هم آرام دور می‌گیرد تا به دور از هیجانات به سرنشینان حس خوبی را منتقل کند. ساندرو که در کنار مدل استپ‌وی فروشی بالغ بر ۶۰ هزار دستگاه را در سال ۹۶ تجربه کرده یکی از ایمن ترین محصولات ایمن کلاس بوده که در نمونه اتومات سواری به شدت نرم و خوبی داشته و هزینه اندکی را به خریدارانش تحمیل می‌کند.

پژو ۲۰۶ تیپ ۵
نمره کلی : ۶/۳ از ۵
نمره کیفی: ۳ از ۵
نمره کارایی: ۵/۴ از ۵
نمره زیبایی: ۳ از۵
نمره هندلینگ: ۴ از۵
ضعف‌ها : مونتاژ این خودرو در برخی نمونه‌ها دچار مشکل است ضمن اینکه موتور خودرو نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر کیفیت کمتری دارد
نقاط قوت: پرفروش‌ترین خودروی بازار ایران در کلاس‌ هاچ بک‌های کوچک شهری است که با وجود گذشت ۱۷ سال از مونتاژ نخستین نمونه‌ها در ایران، همچنان طرفداران بی‌شماری داشته و سالانه بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه از ان راهی خانه‌های خریداران ایرانی می‌شود. تلفیق مصرف سوخت پایین در کنار هزینه نگهداری نازل، ایمنی متوسط و قیمت مناسب باعث شده تا انتخاب پژو ۲۰۶ تیپ ۵ بر بسیاری از محصولات هم‌رده ارجحیت یابد. هنوز هم موتور۱۶۰۰سی‌سی TU5 پژو در کنار جعبه‌دنده دستی ۲۰۶ لذت رانندگی بالایی را به راننده انتقال می‌دهد و سیستم ترمز، شاسی و مجموعه فرمان سطح پایداری مناسبی ارائه می‌کنند.

برلیانس ۳۲۰
نمره کلی : ۷۵/۳ از ۵
نمره کیفی: ۳از ۵
نمره کارایی: ۵/۳ از ۵
نمره زیبایی: ۵ از۵
نمره هندلینگ: ۵/۳ از۵
ضعف‌ها : گران‌ترین خودروی گروه است که بعضا ایرادات کیفی فاحشی داشته و سطح ایمنی بدنه‌اش چندان بالا نیست. ضمنا کیفیت ساخت بالایی ندارد.
نقاط قوت: زیبا، اسپورت و مدرن. این بهترین تعریف از برلیانس اچ۳۲۰ محصول پارس خودرو است که توانسته در کنار نمونه سدان حدود ۳۰ هزار دستگاه فروش داشته باشد و به یکی از خودروهای ترند بازار ایران در سال ۹۶ تبدیل شود. نکته جالب درباره اچ۳۲۰ فرم خاص بدنه‌اش است که با الهام از ب.ام.و ۱۲۰ طراحی شده است. آپشن های جذابش هم موجب شده خریداران را به سمت خود بکشد. البته نباید از راحتی اتاق و سواری نسبتا نرم خودرو هم به راحتی گذشت. اچ۳۲۰ اخیرا به موتور و جعبه دنده قوی‌تری هم مجهز شده که این مورد باعث افزایش کیفیت فنی این هاچ‌بک چینی گردیده است.

چری ۳۱۵
نمره کلی : ۹/۳ از ۵
نمره کیفی: ۳ از ۵
نمره کارایی: ۵/۳
نمره زیبایی: ۵ از۵
نمره هندلینگ: ۴ از۵
ضعف‌ها : گران و پراستهلاک و پرمصرف است. فقدان جعبه دنده اتوماتیک در کنار افت قیمت سریعش موجب شده تا بسیاری از خریداران از ۳۱۵ پرهیز کنند.
نقاط قوت: جادار، جذاب و لوکس. هرچه برلیانس ۳۲۰ خودرویی است جوان‌پسند، چری ۳۱۵ توانسته در بین خانواده‌ها، اقشار مرفه‌تر و نیز مردان مسن جا باز کند. طراحی بدنه با وجود گذشت پنج سال از ورود به ایران هنوز هم جذاب و زیباست و خطوط سرزنده‌ای دارد. کابین هم با فرمی پیشرو بهترین دیزاین را در این کلاس مال خود کرده است. وضعیت فنی ۳۱۵ عالی نیست اما از متوسط گروه بالاتر است. موتور و گیربکس خودرو هماهنگ است و بهتر از ۳۲۰ عمل می‌کند و اگر ۲۰۷ در این گروه نبود شاید بهترین نمونه حاضر در جمع همین ۳۱۵ انتخاب می‌شد.

پژو ۲۰۷
نمره کلی :۲۵/۴ از ۵
نمره کیفی:۴ از۵
نمره کارایی: ۴ از ۵
نمره زیبایی: ۵ از۵
نمره هندلینگ: ۴ از۵
ضعف‌ها : کاش کمی اتاقش بزرگتر بود. فقدان جای کافی در صندوق بار و صندلی عقب موجب شده تا برخی از خریداران به سمت گزینه های چینی متمایل شوند.
نقاط قوت: به لطف‌ بازطراحی چراغ‌های جلو و عقب که حالا ۲۰۷ مجهز به دی‌لایت و لامپ ال ای‌دی شده، ظاهر این خودرو بیش از هر زمانی جذاب شده است. داشتن امکانات مدرن در اتاق ضمن حفظ سطح کیفی بالا و قیمت مناسب موجب شده تا در اندک زمانی ۲۰۷ اتوماتیک به یکی از خودروهای محبوب بازار تبدیل شود. هندلینگ خودرو حالا به کمک جعبه دنده جدید بهبود یافته و رانندگی در شهر لذت بالاتری دارد. اتاق هم با وجود آپشن‌های جدید راحت‌تر و مدرن‌تر است تا به این ترتیب بتوان ۲۰۷ اتومات بهترین گزینه موجود در این رنج قیمتی انتخاب کرد.

بازدید اپلیکیشن 6 , بازدید سایت 6