ایرانی ها به زودی با ما گفتگو می کنند – عیال


رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز بار دیگر مدعی شد مقام‌های ایران به زودی با دولت او وارد گفت‌وگو خواهند شد.

او که در جمع هوادارانش در شهر «تامپا» در ایالت «فلوریدا» سخنرانی می‌کرد گفت: «من ایالات متحده را از توافق هسته‌ای وحشتناک و یکجانبه ایران خارج کردم.»

ترامپ بار دیگر این ادعا که به موجب این توافق «۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به ایران» بابت یک توافق تبادل زندانیان پرداخت شده بود را تکرار کرد. البته رقم این پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار است که ترامپ گاهاً آن را ۱.۸ میلیارد دلار عنوان می‌کند.

وی گفت: «۱.۸ میلیارد دلار [به ایران] پرداخت شد. ۱.۸ میلیارد دلار پولا نقد! توافق هسته‌ای ایران، نمایش وحشت است.»

اشاره رئیس‌جمهور آمریکا به ماجرای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا در ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۴ در دولت باراک اوباما بود که طی آن در ازای آزادی چهار زندانی از ایران، چند تن از ایرانیان بازداشت شده در آمریکا آزاد شدند.

دولت آمریکا همزمان با این اقدام با پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار برای حل و فصل یک دعوای حقوقی قدیمی هم موافقت کرد.

ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از دولت آمریکا بابت عدم تحویل ۴۰۰ میلیون دلار مندرج در قراردادی اجرایی‌نشده برای خرید تسلیحات میان دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور اسبق با شاه مخلوع ایران به «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» شکایت برده بود که در نهایت این دادگاه به نفع تهران رای داد.

«جان کری»، وزیر خارجه سابق آمریکا روز ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۴ اعلام کرد واشنگتن توافق کرده علاوه بر تسویه این بدهی ۱.۳ میلیارد دلار هم بابت محاسبه نرخ تورم به ایران بپردازد.

اعلام این توافق، از آنجا که تقریباً همزمان با تبادل زندانیان میان دو کشور صورت گرفت حساسیت‌های زیادی در آمریکا برانگیخت و شمار زیادی از نمایندگان کنگره مدعی شدند دولت اوباما این پول را بابت آزادی زندانیان از ایران پرداخت کرده است.

ترامپ تا کنون چندین بار همین موضوع را بهانه حمله به دولت اوباما قرار داده و از آن انتقاد کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سخنرانی خود در بامداد چهارشنبه گفت: «امیدوارم کار با ایران خوب پیش برود. آنها الان گرفتاری‌های زیادی دارند. امیدوارم که کار خوب پیش برود و احساس من این است که آنها خیلی زود با ما صحبت می‌کنند. شاید هم این کار را نکنند که آن هم اشکالی ندارد.»

منبع: فارس

بازدید اپلیکیشن 7 , بازدید سایت 7