قاضی آمریکایی، ایران را به پرداخت غرامت محکوم کرد – عیال


یک قاضی فدرال در واشنگتن، حکمی مبنی بر پرداخت ۱۰۴٫۷ میلیون دلار از سوی ایران به قربانیان حمله ادعایی ۱۹۹۶ در ظهران عربستان سعودی که در آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته شدند، صادر کرده است.

این حکم روز دوشنبه و به صورت غیابی با ادعای دست داشتن ایران و سپاه پاسداران در بمب گذاری پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی برجهای خُبَر در عربستان صادر شده است.

براساس گزارش دویچه وله، در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۶ میلادی بر اثر انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر خُبَر عربستان، ۱۹ سرباز آمریکایی کشته و حدود ۴۰۰ تن زخمی شدند.

اگرچه ایران قویا مسئولیت این دو بمب‌گذاری را رد کرده است اما پس از آنکه دادگاه‌های آمریکا ایران را به دست داشتن در این بمبگذاری متهم کردند، خانواده نظامیان کشته شده آمریکایی با فشار دولت واشنگتن از ایران درخواست غرامت کردند.

«بریل هوول» قاضی آمریکایی میگوید که این حکم بر پایه «قانون مصونیت های حاکمیت خارجی در برابر تروریسم» صادر شده است.

نیوزگزاری رویترز مدعی است که نمایندگی ایران در سازمان ملل برای اظهار نظر در دسترس نبوده است.

براساس این گزارش، در دسامبر سال ۲۰۰۶ نیز یک قاضی فدرال دیگر در واشنگتن طی حکمی ایران را به پرداخت ۲۵۴ میلیون دلار به خانواده قربانیان محکوم کرده بود.

در سال ۲۰۱۵ دولت آمریکا صندوقی با نام صندوق قربانیان دولتهای حامی تروریسم تاسیس کرد که از طریق آن به خانواده قربانیان تروریسم غرامت بپردازد.

ایران از سال ۱۹۸۴ از سوی وزارت خارجه آمریکا به عنوان دولت حامی تروریسم شناخته شده است.

منبع: فارس

بازدید اپلیکیشن 11 , بازدید سایت 11