موضوع سرمقاله هماهنگ ۳۵۰روزنامه آمریکایی علیه دونالد ترامپ چه بود؟ – عیال


۳۵۰ روزنامه آمریکا در اقدامی مشترک در واکنش به دشمن خوانده شدن خود از سوی رئیس جمهوری آمریکا سرمقاله شان را به دفاع از آزادی مطبوعات و حمله به رویکرد‌های «دونالد ترامپ» اختصاص دادند.

روز‌های چهارشنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) و پنجشنبه ده‌ها روزنامه آمریکا در اقدامی مشترک به دفاع از عملکرد خود در نقد و روشنگری پرداختند و در سرمقاله‌های خود اتهام دونالد ترامپ به رسانه‌ها را به باد انتقاد گرفتند.

ترامپ روزنامه‌ها و رسانه‌های آمریکا را در «دشمن مردم و ناشر نیوز جعلی» توصیف و ده‌ها بار در توئیت‌های خود انتقادات شدیدی را متوجه رسانه‌های آمریکایی کرده و آن‌ها را جاعل خوانده است.
فراخوان به این اقدام مشترک را روزنامه «بوستون گلوب» داده بود و تا کنون ۳۵۰ رسانه آمریکا با آن همراهی کرده‌اند.

بوستون گلوب در فراخوان خود نوشت: جایگزین کردن رسانه‌های آزاد با رسانه‌هایی که از سوی دولت کنترل می‌شوند پیوسته از اهداف و اقدامات اولیه دولت‌های فاسد بعد از به قدرت رسیدنشان بوده است. ترامپ از جمله به اشاعه این دروغ مشغول است که رسانه‌هایی که حامی سیاست‌های او نیستند «دشمن مردمند.» این حمله بی‌محابا پیامد‌های خطرناکی دارد.

روزنامه «پست‌دیپچ» در سنت لویس آمریکا در سرمقاله خود نوشته است که روزنامه‌نگاران، واقعی‌ترین میهن‌دوستان هستند. روزنامه «فایته‌ویل ابزرور» چاپ ایالت کارولینای شمالی آمریکا نوشته است: «ما آرام نخواهیم نشست و امیدواریم که حامیان رئیس جمهور دریابند که شیوه او دستکاری در واقعیت به منظور رسیدن به هدف است.»
روزنامه «سیراکوس نیوتایمز» که در نیویورک منتشر می‌شود هم در سرمقاله خود نوشته است: ما دشمن مردم نیستیم، خود مردمیم. نیوز جعلی منتشر نمی‌کنیم، بلکه شب و روز سخت کار می‌کنیم تا نیوز‌های درست را به مردم برسانیم.

روزنامه معروف نیویورک تایمز هم در سرمقاله خود خوانندگان را فراخوانده که مشترک روزنامه‌های محلی شوند و نوشته است: اگر (روزنامه‌های محلی) کارشان را خوب انجام می‌دهند آن‌ها را بستایید، و اگر معتقدید که آن‌ها باید کار خود را ارتقا دهند از آن‌ها انتقاد کنید. ما همه در یک قایق نشسته‌ایم.
اقدام مشترک یادشده با انتقاد‌هایی هم در میان برخی از رسانه‌های آمریکا روبرو شده است. روزنامه محافظه کار «وال استریت ژورنال» با امتناع از پیوستن به این جنبش، نوشته است: فراخوان بوستون گلوب نافی استقلالی است که تحریریه‌ها مدعی آن هستند. ترامپ هم مانند مخالفانش از حق آزادی بیان در رسانه‌ها برخوردار است.

روزنامه «بالتیمورسان» هم ضمن اذعان به رویکرد منفی ترامپ در مورد رسانه‌ها، نوشته است که این اقدام مشترک می‌تواند این درک و دریافت سیاسی را القا کند که روزنامه‌های جریان مسلط به حمله‌ای هماهنگ به یک رئیس جمهوری جمهوری‌خواه دست زده‌اند.

بازدید اپلیکیشن 6 , بازدید سایت 6