میوه‌ها رکورددار افزایش قیمت خوردنی‌ها/ گوشت قرمز در یک ماه ۱۴ درصد رشد کرد+جدول – عیال


بررسی طبقات کالایی نشان می‌دهد قیمت میوه و خشکبار در مرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸.۲ درصد رشد کرده و سیر صعودی قیمت‌ها ادامه دارد.
به گزارش فارس، روند نزولی تورم که پایین ترین رقم آن ۶.۹ درصد در اسفند سال ۹۵ تجربه شد اکنون با شیب نسبتا تندی سیر صعودی به خود گرفته و کارشناسان تورم بیش از ۳۰ درصدی را تا پایان سال پیش بینی می‌کنند.
براساس جزئیات قیمت شاخص‌ کل قیمت خانوار از سوی مرکز آمار، تورم ۱۲ ماهه مردادماه امسال، ۹.۷ درصد برای کل کشور بوده که نسبت به تیرماه ۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
با نگاهی به شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، به وضوح می‌توان رشد نجومی قیمت‌ها را لمس خواهید کرد که مردم با آن سرکار دارند.
بر اساس طبقه بندی گروه کالایی که شامل ۱۲ سرفصل مواد خوراکی و آشامیدنی دارد. سبد معیشت خانوار با این اقلام گره خورده و افزایش قیمت‌ آنها تاثیر مستقیم در رفاه و قدرت خرید و معیشت جامعه دارد.
در مردادماه نسبت به تیرماه امسال به ترتیب دخانیات ۲۶.۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۱۴ درصد، شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۱۲.۷ درصد، میوه و خشکبار ۱۱.۷ درصد رشد دارد. این میزان افزایش نرخ برای یک ماه غیرمنطقی بوده و از نوسانات شدید قیمتی نیوز می‌دهد.
همچنین درصد تغییرات نرخ تورم مرداد ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل حاکی از جهش قیمت‌ها بوده است. برای مثال میوه و خشکبار با افزایش ۵۸.۲ درصدی روبرو بوده است. «چای، قهوه، کاکائو و نوشابه» ۲۹.۳ درصد و گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن ۲۷.۸ درصد، افزایش یافت.
هزینه تفریح و فرهنگ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل خود ۲۵.۸ درصد رشد دارد. مسکن با ۱۶.۵ درصد افزایش و اجاره بها با رشد ۱۶.۶ درصدی همراه بودند.

بازدید اپلیکیشن 6 , بازدید سایت 6