ناگفته‌های تصویر جنجالی از آورگان جلوی ورزشگاه آزادی – عیال


تصویر هولناکی است؛ از دیروز که منتشر شده، می‌توانید مدام آن را تماشا کنید و به هیچ نتیجه‌‌ای نرسید. آدم‌هایی که کنار در مجموعه آزادی سرگردا ایستاده‌اند واقعا اعضای تیم ملی فوتبال سیرالئون هستند. فرهاد عشوندی از نیوزنگاران ورزشی کسی است که عکس را گرفته. خودش داستان این عکس را هم توضیح داده است:

حکایتش به کلیپ‌های کمدی ‌می‌ماند. فدراسیون ۵ ستاره دنیا یا به قول رئیس فدراسیون مان، تنها فدراسیون ۵ ستاره دنیا برای برگزاری گیم دوستانه با مشکل روبروست. از میان این همه کشور و کشور دولت عضو فیفا رفته اند سراغ جرجیس!

سیرالئون که به دلیل تعلیق، درگیر جنگ های درونی ؛ فدراسیونش سامان نداشت و تازه دو روز بعد از اقامت در تهران و هزینه اقلا نیم میلیاردی برای اقامت و اسکان شان، ناچار باشیم با فیفا مذاکره کنیم و البته نمی دانیم به چه شکلی رضایت ایشا جوهانسن ، رئیس فدراسیون مخلوع شان که از سوی فیفا به رسمیت شناخته می شود را بگیریم!

بماند که به این ها احتمالا باید هزینه آژانسی که گیم را فیکس کرده را هم بیافزاییم.

هر آنچه بود اما تیم ملی باید در این روز گیم می‌کرد. از میان تمام ۱۵ کشور آفریقایی که فدراسیون بر اساس معیارهای کادرفنی برای گیم با تیمی ضعیفتر که مناسب برای روز سوم تمرینات تیم ملی باشد، به دو گزینه کنگو و سیرالئون رسید که فدراسیون های شان به نامه دعوت ایران پاسخ مثبت داده بودند. توافق برای حضور شکل گرفت و هزینه ها با ما بود چون ما تیمی با این ویژگی می خواستیم. استایل گیم آفریقایی ، با فشار کم روی گیمکنان مان. دادن تجربه یک گیم ملی حرفه‌ای به یاران لیگی کم تجربه تر با فشار پایین تر!

اگرچه ما ایرانی‌ها حافظه تاریخی ضعیفی داریم اما با سرچی دم دستی در پیشینه تیم‌های ملی صعودکرده به جام‌جهانی می بینیم در سال ۲۰۰۶ برای چنین برهه ای از تاریخ، برانکو تیمش را به مصاف تیم‌هایی چون منتخب باقرآباد و شهاب زنجان لیگ دویی با هدایت هومن افاضلی می‌فرستاد! بدون تردید سیرالئون از هر دو تیم انتخاب‌های بهتری است!

ماجرا اما جایی تلخ می‌شود که این تیم با همه مختصاتی که برایش ذکر شده، بعد از هزینه‌هایی که برایش شده، به تهران آمده، مشکل فیفایش حل شده اما باز هم باید خاطره‌ای تلخ در ذهن اعضایش از سفر به ایران باشد.

تصویری که عصر جمعه خیلی اتفاقی از اعضای این تیم گرفتم، بعد از نیم ساعتی سرگردانی اعضای این تیم جلوی ورزشگاه آزادی بود.

با دخترم نیکی رفته بودیم تا در عصر یک روز تعطیل، تمرینی از تیم‌ملی را ببینیم. به جای کارت حراست سازمان ورزش، کارت مخصوص مسابقات لیگ را همراه داشتم که مرجع صادرکننده هر دو سایت حراست وزارت ورزش است اما مانع از حضورم شدند.

ده دقیقه ای منتظر ماندم تا شاید هماهنگی کنند. هر بار یکی از پشت خط به آن یکی می گفت نمی‌شود و باز روز از نو.

در همین حین اما چند مرد پا به سن گذاشته افریقایی با لباس شخصی وارد نگهبانی ورودی آزادی شدند. گفتند تیم ملی شان تمرین دارد. ابتدا گمانم این بود که هوادار هستند.

به خواست نگهبان با یکی شان که انگلیسی بلد بود همکلام شدم. شوکه بودم از اینکه اعضای تیم ملی سیرالئون هستند! سرمربی شان شاکی بود از اینکه ول شدند به امان خدا می‌گفت به آنها قول تمرین در زمین اصلی را دادند اما حالا هیچ کس از فدراسیون ایران پاسخگوی‌شان نیست! مترجم و مامور حراستشان ول شان کرده بودند به امان خدا تا این جماعت با پای پیاده و با وضعی اسفناک راهی ورزشگاه شوند و بروند برای تمرین در زمین اصلی. سرمربی اصرار داشت بدون تمرین در زمین اصلی ، اصلا جلوی ایران گیم نمی کنند!

با چند مسئول در تیم‌ملی تماس گرفتم، یا در دسترس نبودند و یا مثل یکی شان که قطعا مسئولیت مستقیم در ست کردن مسابقات دارد، گفتند به آنها ارتباطی ندارد. فدراسیون خودش باید برای شان راهنما می گذاشته!

اینها را توضیح دادم شروع کردم به کلیپبرداری از این جماعت و توضیح دادن اتفاقات که یکی با دست به موبایلم کوبید و گفت کلیپ نگیرم!

مسئول حراست تیم مهمان بود که معلوم نبود وقت شکار کجا بوده! حالا رسیده بود و داشت شاخ و شانه می‌کشید. نیم ساعتی دیرتر به تیم رسیده بود و انگار از زمین و آسمان طلب داشت!

این وضع مهمانداری فدراسیون ۵ ستاره بود از مهمان‌هایی که به خواست ما در تهران هستند. خوب و بدشان دیگر تشخیص فنی کادرفنی تیم‌ملی است.

کادری که هم اذعان داریم با شایستگی به اینجا رسانده است مان. ولی آبروریزی جایی بود که چنین برخوردی داشتیم با این جماعت که به دعوت ما ایران آمده اند!

بدون شک هیچ تیمی برای روز سوم تمریناتش با تیمی سخت و بزرگ گیم نمی کند و بی تردید ، فارغ از گفته های علی کریمی و دیگران ؛ گیم با سیرالئون با هر متری بهتر از گیم با شهاب زنجان است. که همین تیم ملی در عید با تونس گیم می کند و الجزایر که هر دو از خوب های آفریقا هستند.

درد اما ساختار نابسامان تشکیلات فدراسیون ۵ ستاره است که اینچنین در رتق و فتق امور یک گیم دوستانه ساده ، ناتوان عمل می کند و مثلا یک ترک پست مسئول ترجمه و مسئول حراستش ، اینچنین همه چیز را فاجعه آمیزتر می کند! این نکاتی است که امثال مهدی تاج و محمدرضا ساکت باید برایش فکری کنند تا اینچنین با هجمه انتقادات روبرو نشوند و فدراسیون ۵ ستاره شان به تمسخر گرفته نشود که بی شک شرایط به این بدی که بازنمایی می شود ، نیست.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 26