نخستین کارگردان زن عربستان تهدید به مرگ شد! – عیال


ددلاین در گزارشی به کارنامه و زندگی حرفه‌ای حیفا المنصور اولین و تنها کارگردان زن سینمای عربستان پرداخته است. در این گزارش تجربیات عجیب منصور از ساخت کلیپ در کشور تحت حکومت خاندان سعودی منعکس شده است.

در کشوری که هنوز خیلی از زنان اجازه رانندگی ندارند، ساخت کلیپ از سوی آن‌ها قطعاً یک پدیده عجیب است. منصور می‌گوید زمانی که می‌خواسته «وجده» را کارگردانی کند، برای این که توجهات و خشم عمومی مردم برانگیخته نشود مجبور بوده پشت یک ماشین ون مخفی شود و از آنجا دستورات صحنه را بدهد و آن را کنترل کند.

«وجده» نخستین کلیپ بلند منصور است که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد. این کلیپ داستان دختری عربستانی را روایت می‌کند که در آرزوی دوچرخه‌سواری است، اثری که به‌عنوان اولین کلیپ تاریخ توسط حکومت سعودی به آکادمی علوم و هنر‌های کلیپسازی آمریکا برای شرکت در بخش خارجی زبان اسکار انتخاب شد و هرچند در آن مراسم به نامزدی یا جایزه نرسید توانست در مراسم بفتا نامزد جایزه شود، هرچند در کشور خودش با ساخت این کلیپ حیفا المنصور تهدید به مرگ شد.

با آغاز شدن موج غربی شدن عربستان توسط ملک جدیدشان، اوضاع برای منصور بهتر شده به‌طوری که از این کارگردان زن خواسته شده برای طراحی سیاست‌های فرهنگی جدید عربستان به کشور خودش برگردد. او اکنون ساکن لس‌آنجلس است و به‌تعبیر ددلاین، آنجا را «خانه خودش» می‌داند. البته زندگی منصور از ابتدا با خانه‌های گوناگونی همراه بوده. او یکی از ۱۲ فرزند خانواده‌ای عرب است که در حاشیه ریاض زندگی را آغاز کرده است.

با وجود مخالفت‌های جامعه با موسیقی، منصور می‌گوید پدرش او را تشویق به گوش دادن موسیقی می‌کرده. در نهایت، اما این دختر نتوانسته در عربستان به زندگی و تحصیل بپردازد و برای ادامه مسیر پیشرفت راهی مصر شده و از آنجا به استرالیا می‌رود، جایی که موفق شد سینما را یاد بگیرد.

منصور کلیپ اولش را در عربستان و با شرایط ویژه‌ای که ذکر شد می‌سازد و به‌واسطه دیده شدن آن در مراسمات و جشنواره‌های بین المللی به هالیوود می‌رود و «مری شلی» را کارگردانی می‌کند، اثری زنانه با گیم ال فنینگ و میسی ویلیامز که به داستان زندگی عاشقانه مری شلی، خالق «فرانکنشتاین» می‌پردازد.

وقتی سال گذشته دومین کلیپ سینمایی او روی پرده رفت توسط منتقدان مورد اقبال قرار نگرفت با این حال منصور در آمریکا ماند و سومین کلیپش را برای امسال کلید زد که در مرحله پس از تولید قرار دارد. «کاندیدای مناسب» قرار است بار دیگر منصور را در عربستان به کار مشغول کند و هنوز تاریخ دقیقی برای اکران آن مشخص نشده.

خلاصه داستان این اثر هم هنوز رسانه‌ای نشده است. آیا با روی کار آمدن محمد بن سلمان و انجام اصلاحات غربی، از سوی کارگردانی که روزی در کشور خودش تهدید به مرگ شده و حالا پستی دولتی دارد، با یک پروپاگاندای عربی مواجه می‌شویم؟!

منبع: نیوزگزاری تسنیم

بازدید اپلیکیشن 4 , بازدید سایت 4