واکنش نایکی به موج انتقادها – عیال


شرکت آمریکایی نایکی به انتقادات از این شرکت در مورد ندادن کفش به اعضای تیم ملی ایران واکنش نشان داد. پس از برد شیرین یک بر صفر تیم ملی ایران مقابل تیم ملی مراکش در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برخی گیمکنان و سرمربی تیم ملی ایران از شرکت نایکی انتقاد کرده بودند.

به گزارش تسنیم به نقل از یو اس ای تودی، شرکت نایکی در بیانیه ای مدعی شد، «سال هاست که از الزامات قانونی در این زمینه تبعیت می کند» و تاکید نمود که این اقدام به دلیل محدودیت های دولت آمریکا بوده است. به گفته مسئولان شرکت نایکی، این شرکت در زمینه ارائه کفش به گیمکنان تیم ملی ایران حق «انتخابی نداشته است.»

بخش رسانه ای نایکی در بیانیه خود آورده است: «تحریم های آمریکا بدان معناست که نایکی به عنوان یک شرکت آمریکایی در حال حاضر نمی تواند به گیمکنان تیم ملی ایران کفش بدهد… تحریم های قابل اجرا برای نایکی سال هاست که برقرار است و از نظر قانونی لازم الاجرا تلقی می شود.»

نایکی در این بیانیه تصریح کرده که سیاست خود در قبال ارائه محصولاتش به ایران را به صورت ناگهانی تغییر نداده است.

کریم انصاری فرد، مهاجم تیم ملی ایران در این باره گفت: «کاری که نایکی با ما کرد خیلی اشتباه بود… من به عنوان یک گیمکن فوتبال می توانم به شما بگویم که ما مشکلات سیاسی و دیپلماتیک را با ورزش مقایسه نمی کنیم.»

کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی ایران هم از این اقدام شرکت نایکی انتقاد کرده و گفته: «این اقدام در قبال ۲۳ پسری که فقط می خواهند فوتبال گیم کنند کاملا ناعادلانه است. آنها لیاقت این را دارند که با آنها مانند دیگر گیمکنان جهان رفتار شود.»

در همین حال، کاسپر رورستد، مدیرعامل شرکت آلمانی آدیداس گفت، ایران یکی از ۱۲ تیم حاضر در جام جهانی است که این شرکت اسپانسری آن را بر عهده دارد. لباس های تیم ملی ایران توسط شرکت آدیداس تامین شده است.

مدیرعامل آدیداس گفت: «ما تیم ایران را تجهیز می کنیم زیرا بسیاری از ایرانیان عاشق فوتبال هستند و در نهایت ما به ورزش اعتقاد داریم… ما معتقدیم که از طریق ورزش قدرت تغییر زندگی افراد را داریم… اگر ما به عنوان یک موتور محرکه سیاسی عمل کنیم، در آن صورت این آزادی را نخواهیم داشت که هر کاری می خواهیم انجام دهیم.»

بازدید اپلیکیشن 15 , بازدید سایت 15