پرونده‌های باز در هیات نظارت مجلس؛ از درگیری نماینده با پلیس تا شکایت آقازاده‌ها – عیال


قوه قضاییه درباره‌ پرونده ۱۱شکایت علیه محمود صادقی از هیات نظارت درخواست اعلام نظر کرده است. یک مورد از این پرونده‌ها مربوط به شکایت شورای نگهبان از صادقی است اما هیات نظارت این روزها پرونده‌های باز دیگری هم دارد. از پرونده درگیری یک نماینده با مامور پلیس راهنمایی و رانندگی در فرودگاه گرفته تا شکایت فرزندان یک وزیر از چند نماینده … با هم بعضی از این پرونده‌ها را مرور می‌کنیم:

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان موضوع بعدی را بررسی جلسه استیضاح ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان و اظهار کرد: فرزندان آقای ربیعی درباره‌ی ادعاهای مطرح شده علیه آنها در جریان جلسه استیضاح شکایت کردند. قرار است این موضوع با حضور نماینده مربوطه بررسی شود. مطالبی پیرامون فرزندان آقای ربیعی درباره‌ی شرکت‌هایی در خارج از کشور و انجام فعالیت‌های اقتصادی بیان شد. هیات تصمیم گرفت از نماینده مدعی برای ارائه مستندات دعوت کند.

وی افزود:‌ یکی دیگر از نمایندگان در همان جلسه استیضاح نیز ادعاهای دیگری را بیان کرد که درباره‌ی فرزند یکی از مسئولان صندوق بازنشستگی بود. قرار شد مستندات را ارائه دهند که به دلیل عدم ارائه توضیحات کتبی این نماینده در جلسه بعدی حضور پیدا می‌کند.

جمالی اضافه کرد: موضوع دیگر مربوط به پرونده درگیری یکی از نمایندگان در فرودگاه با مامور پلیس راهنمایی رانندگی بود. هفته گذشته به نیابت از هیات نظارت در جلسه ناجا حضور پیدا کردم. همه ابعاد قضیه بررسی شد. ان‌شاء الله در جلسه بعد با حضور نماینده مربوطه اعضای هیات و نمایندگان ناجا بحث را خاتمه می‌دهیم و در این باره اطلاع رسانی می‌کنم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر شکایت وزیر بهداشت از آقای قاضی‌پور بود که این به شش ماه گذشته بر می‌گردد. آقای قاضی پور نماینده ارومیه سوالی از وزیر بهداشت درباره‌ی کالاهای پزشکی بخصوص درباره‌ی موادی که در دستگاه‌های دیالیز به کار گرفته می‌شود بحث‌هایی را مطرح کرد که باعث شکایت وزیر از او به قوه قضاییه و رئیس مجلس شد که به هیات نظارت برای بررسی ارجاع شد. چون بخشی از موضوع به کمیسیون اصل ۹۰ بر می‌گشت ما آن را به این کمیسیون ارسال کردیم. اخیرا اظهار نظری از کمیسیون اصل ۹۰ به ما ارجاع شد لذا در جلسه امروز آقای قاضی‌پور حضور پیدا کرد و درباره‌ی بحث‌های مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی و مسائل مورد ادعا نظراتش را بیان نمود. در این باره هیات نظارت مصر بود که از کارشناسان حوزه پزشکی در خارج از مجلس نظرات را جویا شوند و سپس اظهار نظر نهایی کند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به بررسی شکایت کامران نماینده اصفهان از کمیسیون برنامه گفت: آقای کامران معتقد است که برخی از مصوبات کمیسیون برنامه انحراف دارد. قرار شد در جلسه بعدی آقای تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه حضور پیدا کرده و مستندات را ارائه کند تا هیات نظرش را بیان نماید.

جمالی خاطر نشان کرد: پرونده بعدی درباره‌ی اظهار نظر حداقل دو نماینده در خصوص اعطای ۲۵۰۰ تابعیت آمریکا به فرزندان مسئولان و برخی از مسئولان بود که برخی از قوا بخصوص قوه مجریه به این موضوع معترض بودند. مقرر شد هیات نامه‌ای را به کمیسیون امنیت ملی بنویسد تا این کمیسیون درباره‌ی این قضایا اظهار نظر صریح نماید. خود کمیسیون امنیت هم در صورت صلاحدید می‌توانند از منابع امنیتی استعلام‌های لازم را داشته باشد.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تاکید کرد:‌ شورای عالی امنیت ملی کشور توصیه‌ها و گلایه‌هایی داشته مبنی بر این که برخی مطالب مطرح شده با مصوبات شورا هماهنگی ندارد و یا برخی برخلاف منافع ملی کشور است. قرار شد ما اینها را با نمایندگان حل کنیم. قطعا نمایندگان دلسوز هستند اما ممکن است مطالبی مطرح شود که در شرایط ویژه کشور طرح آن به صلاح نباشد و یا ابهام داشته و از مستندات کافی و وافی برخوردار نباشد.

جمالی بررسی ادعای یکی از نمایندگان درباره‌ی کمیسیون اقتصادی را به عنوان یکی دیگر از پرونده‌های این هیات برشمرد و گفت: یکی از نمایندگان ادعایی را مطرح کرده بود که مثلا رانتی به برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی داده شده تا آنها از استیضاح وزیری صرف نظر کند. قرار شد اصل مطلب چاپ شده از آن نماینده در یکی از روزنامه‌ها و صدای ضبط شده‌اش ارائه شود و بعد هیات نظرش را اعلام کند.

جمالی در پایان اظهار کرد: با توجه به طولانی شدن بررسی برخی پرونده‌ها همچون پرونده جلسه استیضاح آقای ربیعی و تاکید قوه قضاییه در تعیین تکلیف هر چه سریعتر پرونده‌ها هیات نظارت تصمیم گرفت که بعد از تعطیلات مجلس در اولین جلسه در روز سه‌شنبه از صبح تا بعد از ظهر یعنی در جلسه‌ای حدود ۵ ساعت تکلیف پرونده‌ها را مشخص کند؛ منوط به این که موضوع خاصی در صحن مطرح نباشد.

بازدید اپلیکیشن 7 , بازدید سایت 7