کی‌روش:شاید مربیانی به تیم ملی بازگردند که گیمکنی که به بطری لگد زده را گیم دهند – عیال


سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفتگو با نیوزگزاری آناتولی درباره با لغو دو گیم‌ تدارکاتی تیمش در ترکیه گفت شاید مسئولان ورزش این کشور فکر می‌کنند جام جهانی خیلی راحت و مسابقاتی که تاکنون انجام شده کافی است، اما متاسفانه چنین نیست.

کارلوس کیروش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران در پایان تمرین روزانه آن در کمپ «نوزاد دمیر» باشگاه بشیکتاش واقع در منطقه عمرانیه استانبول به پرسش‌های نیوزنگار آناتولی درباره آمادگی گیمکنانش، نحوه تمرینات در این اردو، گیم‌های تدارکی آن، از جمله با ترکیه و تاکتیک‌های تیمش و غیره پاسخ داد.

او درباره لغو دو گیم‌ تدارکاتی ایران با یونان و کوزوو و تاثیر مسابقه با ترکیه بر ارزیابی نهایی از افراد و ترکیب تیمش اظهار داشت:

«قطعا رقابت با ترکیه از لحاظ رشد و ترقی در روند آماده‌سازی تیم ایران بسیار مهم بود. ما قبل از جام جهانی برزیل ۴ گیم تدارکاتی در اروپا، ۴ گیم در آفریقای جنوبی و یک گیم نیز در برزیل انجام دادیم. متاسفانه ۴ سال بعد شاید مسئولان فکر می‌کنند گیم هایی که انجام داده ایم کافی است و رقابت‌‌های جام جهانی خیلی راحت هستند، اما متاسفانه چنین نیست.

انتظار می‌رفت که در این اردوی تدارکاتی چند گیم انجام دهیم، اما با توجه به شرایط فعلی، باید این فهرست گیمکنان را با حدس و گمان تعیین کنم. این چیز خوبی در مسیر آماده سازی برای جام جهانی نیست. در ایران اولویت را به باشگاه‌ها و به لیگ قهرمانان آسیا دادند و ما تنها باید به مسیر خود ادامه دهیم.

دیروز فرصت تماشای مسابقه مراکش-اوکراین را پیدا کردم. این گیم برای برخی کارشناسان که فکر می‌کنند، فوتبال آسیا در حد جهان قرار دارد، مثال جالبی است. برخی در زمان مربی‌گری خود در تیم ملی ایران خواستار اردوهای دو و سه ماهه می‌شدند، اما به نظر می‌رسد الان معتقدند که این برنامه لازم نیست».

کیروش به در پاسخ به این پرسش که «شیوه گیم ایران مقابل ترکیه مبتنی بر حفظ توپ، هجومی و به تعبیری پرواکتیو بود، درحالی‌که قبلا تیمی دفاعی و ری‌اکتیو بودید. آیا این تاکتیک مختص گیم با ترکیه بود یا آن در مسابقات دیگر هم مشاهده خواهیم کرد؟» گفت:

«نظر شما درست است. من از عملکرد گیم گیمکنانم در مقابل ترکیه راضی هستم. ما در این گیم دو گل خوردیم. در اوایل نیمه دوم، دومین گل را بر خلاف جهت گیم و موقعی که بر گیم حاکم بودیم دریافت کردیم. این اشتباهات همواره ممکن است اتفاق بیفتد.

مهم‌ترین نکته گیم مذکور این بود که تیم ایران توانست در خانه ترکیه با ۵ و ۶ مهاجم و با خلاقیت گیمکنانش ضمن حفظ توپ، موقعیت ایجاد کند. ما در مسیر درستی قرار داریم. همواره باید آماده‌سازی خوبی و فرصت انجام گیم‌های دوستانه بیشتری داشته باشیم. نیاز داریم به گیمکنان احترام بگذاریم و نشان دهیم که از آن‌ها راضی هستیم».

وی در پاسخ به کسانی که از او و عملکرد تیم و گیمکنانش انتقاد می‌کنند، نیز تصریح کرد:

«گیمکنان ما در خلال گیم برای گل زدن و برد تلاش می‌کنند. تیم ایران پس از حضور در روسیه از آمادگی لازم برای حضور در جام ملت‌های آسیا که قرار است در چند ماه دیگر برگزار شود، برخوردار خواهد بود. فکر نمی‌کنم سرمربی بعدی ایران بیش از یک یا دو گیمکن برای آن رقابت‌ها تغییر دهد. اگر غیر از این رخ دهد سورپرایز خواهم شد.

اگر سرمربی جدید ایران نزدیکان و دوستان خود را وارد تیم نکند، ۲۲ الی ۲۴ گیمکن کنونی در ترکیب برای جام آسیا قرار خواهند داشت. اگر او مانند گذشته، گیمکنانی را که بطری آب را لگد می‌زدند و حاضر نبودند وارد زمین شوند، گیم ندهد، تیم کنونی آماده است و قطعا از شانس خوبی برای قهرمانی در آسیا برخوردار خواهد بود.

کسانی در اخل ایران همواره تیم ما را نقد می‌کنند، اما موقعی که نیاز به انجام گیم های دوستانه و پرادخت هزینه های هتل، دارو، لوازم اولیه مورد نیاز و حقوق کارکنان داریم سکوت اختیار کرده و ناپدید می شوند. آنها این نوع مشکلات را نادیده گرفته و وانمود می کنند که همه چیز رو به راه است، اما این حقیقت ندارد.

گیمکنان، سرمربی، کادر فنی و برخی مسئولان تنها کسانی هستند که برای تیم ایران مبارزه می‌کنند، اما بقیه در رسانه‌ها به انتقاد می‌پردازند؛ به عنوان مثال می‌گویند چرا ما با ایتالیا گیم نمی‌کنیم. این سخن شرم‌آور است، چون آن‌ها می‌دانند که ما پشتیبان نداریم، با تحریم‌ها مواجه هستیم و کسی نمی‌خواهد با ما گیم کند.

بنابراین کمی باید به تیمی که در این شرایط تلاش و مبارزه می‌کند، احترام گذاشت. من مطمئنم که تحت هدایت و مدیریت مقتدرانه و دستورات لازم من، گیمکنان بهترین عملکرد را ارائه خواهند کرد به این اتهامات و اظهارات دروغین، انتقادات شرم‌آور پاسخ لازم را خواهند داد.

متاسفانه برخی ادعا می‌کنند که ما با باشگاه‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال مشکل داریم. به هیج عنوان چنین نیست. من برای مربیان و گیمکنان این باشگاه ها احترام قائل هستم. تنها با کسانی که تهمت های جعلی را مطرح و مسئولیت ناپذیری‌ خود را تحت پرچم این دو باشگاه پنهان می‌کنند، مشکل دارم.

افرادی در تلویزیون تهمت‌هایی مانند فساد مالی و دزدی را در مورد فدراسیون عنوان کرده و می‌گویند رفتارهای غیرحرفه ای توسط سرمربی انجام می‌گیرد. من با آن ها مشکل دارم. آن ها هرگز نمی‌گویند که چه کسانی فامیل خود را وارد باشگاه کرده‌اند و کدام افراد با گیمکنان تجارت می‌کنند. بار دیگر می‌گویم که من به این باشگاه ها احترام می‌گذارم و مشکلی با آن‌ها ندارم».

مربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که «آیا به تمام اهداف خود از اردوی ترکیه دست یافته است؟» اظهار داشت:

«خیر، این برنامه‌ای نبود که ما در نظر داشتیم. این واقعیتی است که همواره با آن مواجه بوده‌ایم. هرچند آن چیزی نشد که انتظارش را داشتیم، اما به هر حال وظیفه ماست که از همه چیزها؛ مانند حضور در این‌جا، امکانات و گیمکنان بهترین استفاده را داشته باشیم و هر روز برای پیشرفت و ترقی بکوشیم.

چنین مشکلاتی از جمله لغو گیم‌های تدارکاتی باید برای اتحاد و انسجام ما الهام‌بخش باشد. بایستی بکوشیم از این مشکلات به عنوان منبعی برای تقویت روحیه و انگیزه گیمکنانم در راستای این اصل که “هیچ چیزی مهم‌تر از تیم‌مان نیست” استفاده کنیم. هیچ چیزی نمی‌تواند بر تیم تاثیر بگذارد، بلکه برعکس ما را برای انجام کارهای بهتر قوی‌تر می‌کند».

کارلوس کیروش در باره احتمال تغییر در فهرست نهایی تیم ملی ایران برای جام جهانی هم گفت:

«ما ۲۴ گیمکن در کمپ داریم و ۴ نفر نیز در حالت آماده‌باش هستند. تصمیم ما تا ۴ ژوئن می تواند تغییر کند. اینکه آیا این لیست نهایی است یا خیر، در آن تاریخ مطلع خواهید شد. قبل از آن اسامی را علام نخواهیم کرد. گیمکنان حاضر اردوی تدارکاتی تلاش‌شان را می کنند، اما در صورت لزوم تغییراتی ممکن است انجام شود».

سرمربی تیم فوتبال ایران در پایان این مصاحبه تصریح کرد:

«بگذارید کلام آخرم را به آقای مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران اختصاص دهم. ما در چند روز گذشته به شدت نگران حال ایشان بودیم، ولی خوشبختانه سلامتش را گیمافته‌ است. بنده و گیمکنانم از امر بسیار خوشحالیم. در همان ساعت نخست که وی دچار مشکل قلبی شد برای عیادتش به بیمارستان رفتم. خدا را شکر، حال ایشان بهبود یافته و آماده حرکت به سوی جام جهانی در روسیه هستیم».

بازدید اپلیکیشن 11 , بازدید سایت 11