یک شهر و دو قصه؛ جزایری واقعا کجاست؟ – عیال


شب گذشته برای اولین بار زمزمه‌هایی درباره دستگیری شهرام جزایری در حالی که سعی داشته به شکل غیرقانونی از کشور خارج شود، شنیده شد. این نیوزها امروز به شکل رسمی تایید شده‌اند و حالا جزییات بیشتری از ماجرا پیش روی ما و شماست.

نیوزگزاری‌ها نوشته‌اند شهرام جزایری هنگام خروج از کشور در یک محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک کشف و بازداشت شده است.

گفته می‌شود این محموله خروجی بار عدس بود که هنگام کنترل محموله ها توسط ماموران گمرک کشف و در بررسی های بعدی مشخص گردیده که یکی از افراد شناسایی شده در محموله قاچاق انسان شهرام جزایری بوده است.

جزییات بیشتر نشان می‌دهند ماموران گمرک بازرگان شب گذشته شهرام جزایری را از داخل یک دستگاه تریلر خروجی از کشور که حامل بار ترانزیتی بود دستگیر کرده‌اند.

به گزارش گمرک ایران، این تریلر ترکیه ای حامل بار عدس بود و از مبدا یعنی ترکمنستان، عدس را بارگیری کرده و قرار بود از کشورمان خارج شود اما ماموران گمرک با رصد اطلاعات محموله و به کمک دستگاه‌های کنترلی ایکس ری کامیونی، اقدام به اسکن محموله کردند که در این اسکن مشخص شد دو نفر داخل بار تریلر مخفی شده اند. پس از بازداشت این دو فرد، یکی از از آنها خود را به نام ف . ف و تبعه ایرانی معرفی و نفر بعدی خود را حبیب الله احمدی، تبعه افغانستان معرفی کرد. اما در بازجویی های بیشتر مدارکی برای شناسایی به ماموران گمرک ارائه نداد. با توجه به اینکه فرد دوم فاقد مدارک شناسایی بود بررسی های بیشتر انجام و متهم جهت شناسایی بیشتر به نهادهای امنیتی تحویل داده شد که نهایتا این فرد توسط نهادهای امنیتی شناسایی و در بررسی های بعدی اعلام شد که فرد بازداشتی شهرام جزایری است.

نیوزها را تا اینجا داشته باشید؛ قرار است به سراغ جذاب‌ترین بخش داستان برویم. همزمان با انتشار همه این نیوزها و حواشی کلیپی از شهرام جزایری منتشر شده که او را در نزدیکی ماکو نشان می‌دهد. گفته شده این کلیپ را خود شهرام جزایری در کانالش به اشتراک گذاشته و نوشته است: «ما دوسه روزه اومدیم به اتفاق خانواده تبریز و ماکو. ..این شایعه هم تکذیب می شه. نزدیک مرزیم کباب می خوریم. خیلی هموطنان عزیز ما رو دیدن و عکس گرفتن، حالا شایعه هم ساختن. ما دو دقیقه غیبمون می زنه، هزارتا شایعه می سازن دوستان عزیز رسانه ای.»

عجیب شد نه؟ حالا باید کدام قصه را باور کنیم؟ ویدئوی آقا شهرام را یا نیوز نیوزگزاری‌هایی که به آن عکس شهرام جزایری در اتاق حفاظت الساق شده است؟

وکیل مدافع شهرام جزایری چهره بعدی است که به پیچیدگی این پرونده اشافه می‌کند.

لعیا باقری امروز در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با نیوز دستگیری شهرام جزایری گفته موکلم در مرز گمرک در بازرگان است و به دلیل نداشتن پاسپورت برایش مشکلی پیش آمده است. او وی شایعات مطرح شده در فضای مجازی و پنهان شدن موکلش در دستگاه کامیون را تکذیب کرده و می‌گوید: عکس منتشره مربوط به دو سه سال پیش است.

باقری افزود: بدهی موکلم حدود ۴۵۰ میلیون تومان است و ممنوع الخروج است. او قرار بود یکی از دوستانش را ببیند که به دلیل نداشتن پاسپورت دستگیر می شود و فعلا هم موکلم را برای تحقیقات و بازجویی نگه داشته‌اند.

وکیل مدافع شهرام جزایری نیوز منتشره در فضای مجازی مبنی بر فرار شهرام جزایری و نیز پیشنهاد رشوه یک میلیاردی از سوی موکلش را تکذیب کرد و گفت که این موضوع صحت ندارد.

این در حالی است که معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی می‌گوید: روز پنج‌شنبه ساعت ۴:۳۰ بامداد محموله ترانزیتی با بار عدس یا ماش، به سمت ترکیه در حال حرکت بوده است که همکاران ما در زمان ارائه برگه خروج صادرات و تنها ۲۰ متر مانده به خروج از کشور، محموله را متوقف و اقدام به بازرسی فیزیکی می‌کنند.

او با بیان اینکه پاره بودن پلمب یا سیم سربی دور کانتینر نظر ماموران گمرک را جلب کرده است، گفت: پس از بازرسی فیزیکی مشخص می‌شود که دو نفر در این بار حضور دارند که یکی از آن‌ها خود را تبعه افغان معرفی می‌کند و فرد دوم نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی از خود نمی‌دهد و تنها از نداشتن مدارک شناسایی سخن می‌گوید.

مدیرکل گمرک بازرگان افزود: در ادامه صورت‌جلسه تنظیم و همان ساعات اولیه، این دو نفر تحویل یگان حفاظت گمرک می‌شوند که بازجویی‌های لازم از آن‌ها به عمل ‌آید.

معصومی با اشاره به عکسی که از شهرام جزایری در فضای مجازی پس از دستگیری‌اش منتشر شده، گفت: این عکس توسط ماموران ما در ساختمان یگان حفاظت گمرک گرفته شده است.

بازدید اپلیکیشن 53 , بازدید سایت 53